Szkolenie

Analiza techniczna

60 minut
Test
Certyfikat

Program szkolenia

To będzie unikalne szkolenie z analizy technicznej, a nie kolejny poradnik AT dla początkujących.

Dzięki Internetowi możemy bardzo szybko znaleźć definicje wskaźników i formacji technicznych, jednak pełne zrozumienie i ich efektywne wykorzystanie jest bardziej skomplikowane. Nie będzie więc w tym szkoleniu kolejnej definicji spodka, flagi czy chorągiewki. Będą za to solidne fundamenty i wartościowe źródła, do których można sięgnąć po szczegółowe odpowiedzi.

Nasze spojrzenie na analizę techniczną będzie wieloaspektowe.

Po pierwsze, zrozumiemy to, co analizujemy: źródła danych, ich prezentację i ujęcie w czytelny i przyjazny dla użytkownika sposób.

Po drugie, cofniemy się w czasie o około 100 lat. Właśnie na początku XX wieku powstało kilka niezależnych teorii próbujących odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: kiedy otworzyć, a kiedy zamknąć pozycję? Zauważono wtedy, że schematy na wykresach powtarzają się niezależnie od instrumentu czy ramy czasowej, że trendy są czasami zakłócane przez korekty i że w końcu się odwracają. Ruchy mogą być dynamiczne, ale także wolniejsze, czytelne lub poszarpane. Od tego czasu niewiele się zmieniło, więc na chwilę wrócimy do korzeni.

Po trzecie, pokażemy, że większość narzędzi analizy technicznej została stworzona po to, aby oddzielić sygnał od szumu i odpowiedzieć na pytanie o otwarcie i zamknięcie pozycji. Nie ma potrzeby przeciążać wykresu zbyt wieloma narzędziami, ponieważ w przypadku analizy technicznej zasada „im mniej, tym lepiej” ma sens. Nie ma idealnych narzędzi, a najlepsze to te, które rozumiemy najlepiej.

Agenda

Dane i sposoby ich wizualizacji

  • Rodzaje wykresów (wykres liniowy, świecowy, słupkowy
  • Typy i skale wykresów
  • Skale wykresów

Założenia analizy technicznej

Najważniejsze definicje i cele analizy technicznej

Narzędzia uznaniowe

  • Fale Eliotta
  • Zniesienia i projekcje Fibonacciego, formacje harmoniczne
  • Opory i wsparcia, linie i kanały trendu
  • Formacje świecowe

Narzędzia matematyczne

  • Średnie, wskaźniki, oscylatory
  • Kurs, wolumen, zmienność

Wskazówki praktyczne

AUTOR SZKOLENIA

Paweł Małmyga

Ukończył Wydział Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Od 2010 roku związany z Biurem Maklerskim PKO Banku Polskiego, w którym zajmuje się analizą techniczną. Autor tysięcy komentarzy rynkowych, prelegent na konferencjach branżowych i szkoleniach na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Poza analizą techniczną zajmuje się ilościowym podejściem do klasyfikowania instrumentów inwestycyjnych. Wielokrotnie wyróżniony w TOP 3 najlepszych analityków technicznych w Polsce według Gazety Giełdy i Inwestorów “Parkiet”. Jego główny obszar zainteresowań profesjonalnych to instrumenty pochodne, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim algorytmiczne strategie inwestycyjne. W wolnym czasie poszerza wiedzę z zakresu statystyki, analizy danych i programowania.

Zadbaj o solidną wiedzę swoich pracowników – skontaktuj się z Fundacją GPW, aby wykupić dostęp do szkolenia dla grupy osób! fundacjagpw@gpw.pl